Soojuspumbad ning 10 müüti ja fakti

Kõik Blogi postitused
10 müüti ja fakti soojuspumpade kohta

Soojuspumbad ning 10 müüti ja fakti

Soojuspumpade kohta levib vastuolulist informatsiooni selle kohta, mida need siis tegelikult teha suudavad. Tegemist on vanema tehnoloogiaga ning seetõttu kiputakse arvama, et soojuspumbad on juba ajale jalgu jäänud. Soojuspumpade maine tõstmiseks käime üle mõned faktid ning selguse huvides kummutame ka müüdid ja linnalegendid. 

Mis on soojuspump?

Kõigepealt vaatame üle, mis imeloom see soojuspump siis on. Põhimõtteliselt pumpab soojuspump jahutusrežiimil töötades lihtsalt soojust kodust välja (nagu külmkapp) ja kütterežiimis pumpab soojust tagasi koju. Kodu jahutamiseks ja soojendamiseks kasutab soojuspump külmutusvedeliku supervõimet viia soojust sinna, kuhu see täpselt sel hetkel minema peab.

Soojuspumbad jagunevad mitmesse klassi, näiteks õhk-õhk soojuspumpõhk-vesi soojuspump või maasoojuspump.

Müüdid ja faktid soojuspumpadest

Soojuspumpade kohta ringleb omajagu müüte ja külajutte. Selleks, et rohkem selgust teemasse tuua, käime üle peamised uskumused ning vaatame, kas need ikka vastavad tõele. 

  1. Külma ilmaga soojuspumbad ei tööta

Soojuspump on energiasäästlik valik igas kliimas. Eriti head on need piirkondades, kus on aastaringselt pisut pehmem ilm. Talvel, kui temperatuur langeb alla nulli, on soojuspumpadel raskem soojust õhust koju tõmmata. See aga ei tohiks ära hirmutada, sest leidub ka suurema jõudlusega seadmeid. Lisaks sellele on moodsatel seadmetel olemas talvevarustus, tänu millele ka krõbeda pakasega Eestis hästi hakkama saab. Näiteks Daikini õhk-õhk soojuspumbad ei pelga ka temperatuurinäite -20ºC või -25ºC.

  1. Soojuspumbad annavad ainult soojust

Soojuspumba nimi võib olla pisut eksitav. Kuna soojuspumbad liigutavad soojust ühest kohast teise, mitte ei genereeri seda ise, siis saavad need pakkuda soojust talvel ning jahutust suvel. Näiteks külmkapp suunab sooja õhu seadme tagumisest osast kondensaatori abil välja. Nii püsib külmkapis temperatuur madal. Soojuspumbad töötavad samadel põhimõtetel – tõmbavad ruumist sooja õhu endasse ning liigutavad majast välja. Nõnda saab suvel head jahedat ruumi nautida.

  1. Soojuspumbad on lärmakad

Soojuspumbad teevad mõningat heli, aga see ei tohiks olla valjem, kui näiteks külmiku sisse- või väljalülitamisel tekkiv hääl. Suurem osa inimesi isegi ei pane soojuspumpa tähele. Kui aga soojuspump teeb palju lärmi, siis tähendab see seda, et midagi on valesti. Sellisel juhul tuleks ekspertidega ühendust võtta.

  1. Soojuspumbad võtavad palju ruumi

Kui palju soojuspump ruumi võtab sõltub lõpuks tootjast ja sellest, millisel põhimõttel töötava seadme endale hangite. Soojuspumba suuremad osad jäävad üljuhul majast väljapoole. Need osad vajavad õhu ringlemiseks ruumi ning kindlasti ka juurdepääsu hooldustööde tegemiseks.

  1. Soojuspumpasid on vaja rohkem hooldada

Nagu ka ahju või konditsioneeri puhul, on soojuspumpa vaja kord aastas hooldada. Keskmine soojuspump võib vastu pidada isegi 10+ aastat, kui seda korralikult hooldada. 

  1. Soojuspumbad peavad olema kogu aeg sisse lülitatud

Sarnaselt rattasõidule, kasutab soojuspump alustamiseks rohkem energiat, aga sealt edasi töötab ta juba vastavalt vajadusele. Seadme valikul aga tuleks konsulteerida spetsialistiga, sest soojuspumba võimsus peaks kokku minema ruumi suurusega. Õige suurusega seadmega optimeerite oma energiakulud ning saavutate soovitud toatemperatuuri. 

  1. Soojuspumbad töötavad ainult hästi soojustatud kodudes

Ükskõik mis kütte- või ventilatsioonisüsteem töötab paremini just hästi soojustatud kodus. Hästi soojustatud koduga saab suurema tõhususe ning väiksemad energiaarved. Aga õigesti valitud soojuspump, mis sobib koduse olukorraga, suudab isolatsioonipuudustest üle olla. 

  1. Soojuspumbad ei ole keskkonnasõbralikud

Üks põhjus, miks soojuspumbad saavad palju tähelepanu, on nende keskkonnasõbralikkus. Tehnoloogia ise on vana ja ulatub 19. sajandisse, aga sellest ajast saadik on toimunud palju arengut. Kuna soojuspumbad ei tooda ise soojust, vaid lihtsalt liigutavad seda, on nad energiatõhusad ning ei tooda ka nii palju süsihappegaasi heitmeid.

  1. Soojuspumbad on kallimad kui muud kütte-, ventilatsiooni- ja kliimasüsteemid

Soojuspumba esialgsed paigalduskulud võivad olla kõrgemad kui võrrelda teisi kütte-,  ventilatsiooni- ja kliimaseadmeid. Aga tuletame meelde, et soojuspump pakub võimalust nii kütmiseks kui ka jahutuseks ning seda ühes seadmes. Pikas plaanis säästate raha, sest soojuspump on äärmiselt tõhus seade. Kui aga te ei plaani oma koju kauaks jääda, siis on kulude kokkuhoiu eeliseid raske märgata.

  1. Soojuspumpa ei pea ehitisregistrisse kandma

Kiputakse arvama, et soojuspump on justkui kodutehnika, mida ei tule ehitisregistrisse kanda. See aga ei vasta tõele. Kuna tegemist on kütteseadmega, siis enne selle paigaldamist on vaja esitada kohalikule omavalitsusele ehitisteatis ja projekt

Jaga postitust

Kõik Blogi postitused