Õhk-vesi soojuspumbad: tõhusad ja keskkonnasõbralikud küttelahendused
Õhk-vesi soojuspumbad on muutumas üha populaarsemaks valikuks nii eramajade kui ka ärihoonete soojendamiseks. Need süsteemid ühendavad endas tõhususe, keskkonnasõbralikkuse ja mitmekülgsuse, muutes need atraktiivseks valikuks paljudele tarbijatele. Selles artiklis uurime lähemalt õhk-vesi küttelahendusi, nende toimimispõhimõtteid, eeliseid ja muid olulisi aspekte.
Õhk-vesi soojuspumbad ja tööpõhimõte
Õhk-vesi küttelahendused baseeruvad soojuspumba tehnoloogial, kus soojus kogutakse õhust ja seejärel edastatakse veele soojusvaheti kaudu. Peamine komponent on välistemperatuurist sõltuv soojuspump, mis võimaldab süsteemil töötada efektiivselt ka väga madalatel temperatuuridel. Lihtsustatult selgitades kogub soojuspumba välisosa sees asuv soojusvaheti välisõhust saadava soojusenergia, mis suunatakse kompresseerimise teel siseruumides paikneva soojuspumba osa soojusvahetisse, milles omakorda loovutatakse välisõhust saadud soojusenergia nii sooja tarbevee, kui ka põranda- ja/või radiaatorküttes oleva vee soojendamiseks.
Miks valida õhk-vesi soojuspump?
Õhk-vesi soojuspumbad on kindlasti mugavad küttelahendused, miinuseks võib pidada vaid väga madalate välistemperatuuride korral lisakütte vajadust. Võrreldes maaküttega on õhk-vesi soojuspumba kulud küll ca 30% kõrgemad. Kuid sellele vaatamata on õhk-vesi soojuspumad endiselt parimad lahendused neile, kellel puudub maakollektori paigaldamise võimalus. Samuti on õhk-vesi soojuspumpa soetamine ja paigaldus võrreldes maaküttega oluliselt soodsam.