Õhk-vesi soojuspumbad: tõhusad ja keskkonnasõbralikud küttelahendused

Kõik Blogi postitused

Õhk-vesi soojuspumbad: tõhusad ja keskkonnasõbralikud küttelahendused

Õhk-vesi soojuspumbad on muutumas üha populaarsemaks valikuks nii eramajade kui ka ärihoonete soojendamiseks. Need süsteemid ühendavad endas tõhususe, keskkonnasõbralikkuse ja mitmekülgsuse, muutes need atraktiivseks valikuks paljudele tarbijatele. Selles artiklis uurime lähemalt õhk-vesi küttelahendusi, nende toimimispõhimõtteid, eeliseid ja muid olulisi aspekte.

Õhk-vesi soojuspumbad ja tööpõhimõte

Õhk-vesi küttelahendused baseeruvad soojuspumba tehnoloogial, kus soojus kogutakse õhust ja seejärel edastatakse veele soojusvaheti kaudu. Peamine komponent on välistemperatuurist sõltuv soojuspump, mis võimaldab süsteemil töötada efektiivselt ka väga madalatel temperatuuridel. Lihtsustatult selgitades kogub soojuspumba välisosa sees asuv soojusvaheti välisõhust saadava soojusenergia, mis suunatakse kompresseerimise teel siseruumides paikneva soojuspumba osa soojusvahetisse, milles omakorda loovutatakse välisõhust saadud soojusenergia nii sooja tarbevee, kui ka põranda- ja/või radiaatorküttes oleva vee soojendamiseks.

Miks valida õhk-vesi soojuspump?

Õhk-vesi soojuspumbad on kindlasti mugavad küttelahendused, miinuseks võib pidada vaid väga madalate välistemperatuuride korral lisakütte vajadust.  Võrreldes maaküttega on õhk-vesi soojuspumba kulud küll ca 30% kõrgemad. Kuid sellele vaatamata on õhk-vesi soojuspumad endiselt parimad lahendused neile, kellel  puudub maakollektori paigaldamise võimalus. Samuti on õhk-vesi soojuspumpa soetamine ja paigaldus võrreldes maaküttega oluliselt soodsam.

 • Säästate küttekuludelt – sõltuvalt soojuspumbast ja selle tüübist on soojuspumbaga võimalik kokku hoida kuni 80% küttekuludest. Erakordselt energiasäästlik viis aastaringselt sobivaima temperatuuri saavutamiseks.
 • Mugav küttelahendus – kodusoojus on vaid ühe nupuvajutuse kaugusel. Soojuspumpa on võimalik GSM või WiFi  mooduli abil juhtida ka eemalt.
 • Soodne ja kiire paigaldus – üldjuhul võtab paigaldus aega 2-4 tööpäeva ja sõltub eelkõige paigalduse eripärast ja asukohast.
 • Keskkonnasäästlik küttelahendus – soojuspump on energiasäästlik ning seega ka  loodust säästev valik, kuna aitab vähendada sinu keskkonnajalajälge.

Kellele sobivad õhk-vesi soojuspumbad?

 • Elate eramajas või hoopis korteris ja olete valmis taotlema ühistult ja kohalikult omavalitsuselt paigaldamiseks luba.
 • Teil on soov saada sooja kütte- ja tarbevett. Teil on juba olemas ka vesiküte vastavate radiaatorite või põrandaküttega.
 • Elate eramus ja soovite püsikulud võimalikult väiksed hoida, kuid maakütte pinnakollektori paigaldamine ei ole võimalik.
 • Olete renoveerimas kodu ja soovite loobuda senisest ahiküttest ning tahate, et kütmine oleks suitsu-, tuha-, tahma- ja tolmuvaba.

Säästa soetuskuludelt kuni 70%

Väikeelamute kütteseadmete uuendamise toetus
Väikeelamute kütteseadmete uuendamise toetus

Taotlusvoor “väikeelamute kütteseadmete toetus” avatakse taas detsembris. Täpsed kuupäevad avaldatakse KREDEX-i kodulehel ja meedias laiemalt vähemalt 10 tööpäeva ette. Toetuse andmise eesmärk on parandada tiheasustuspiirkondade õhukvaliteeti, asendades tahkel kütusel põhineva kütteseadme taastuvenergiaallikat kasutava kütteseadmega või kaugküttega, uuendada olemasolevat tahkel kütusel põhinevat kütteseadet, mille tulemusena paraneb elamu küttesüsteemi tuleohutus ning energiaefektiivsus.

Toetus on mõeldud tiheasustuspiirkondades väikeelamutele, mille peamiseks kasutusotstarbeks ehitisregistris on määratud üksikelamu, ridaelamu, kaksikelamu või kahe korteriga elamu. Samuti ridaelamu sektsioon, kahe korteriga elamu sektsioon või kaksikelamu sektsioon, kui nendel on autonoomne küttesüsteem.

Välisõhuseire andmetele tuginedes on välja selgitatud piirkonnad, kus peenosakesi on kütteperioodil õhus lubatust rohkem. Nende piirkondade inimestel avanebki võimalus oma küttekolle riigi toel uuega asendada. Toetuse protsent on seejuures piirkonniti erinev.

70-protsendiline toetusmäär kehtib järgmistes linnades:

 • Ida-Virumaa: Jõhvi, Kiviõli, Sillamäe
 • Jõgevamaa: Jõgeva, Põltsamaa
 • Valgamaa: Valga, Otepää, Tõrva

50-protsendiline toetusmäär kehtib järgmistes linnades:

 • Tallinn: Pirita, Nõmme, Kesklinn, Kristiine, Põhja-Tallinn, Haabersti
 • Tartu, Viljandi, Rakvere, Kuressaare, Keila, Võru, Türi, Saue, Paide, Tapa, Kärdla, Elva, Haapsalu, Karksi-Nuia, Kilingi-Nõmme, Pärnu

Taotluse koostamine ja esitamine toimub Riigi Tugiteenuste Keskuse hallatavas Struktuuritoetuse e-keskkonnas E-toetus. Taotlusvormi abistava ja tutvustava infomaterjaliga saad tutvuda siin.
E-toetuse keskkonna tutvustava videoga saad tutvuda siin.

Toetusega seotud küsimused saada aadressile eramu@kredex.eeToetuse haldurid vastavad kõnedele tööpäeviti kell 13.00-16.00. Loe kindlasti ka vastuseid korduma kippuvatele küsimustele.

Millise õhk-vesi soojuspumba saate oma koju paigaldada?

Arutage juba täna mõne meie kütte- ja kliimasüsteemide spetsialistiga, kuidas ja millise õhk-vesi soojuspumba saate oma koju paigaldada. Helistage meile telefonil +372 53 300 613 või vaadake kontaktandmeid siit.

Jaga postitust

Kõik Blogi postitused